Üzüm Çekirdeği Ekstresi Kolorektal Kanserin Tedavisinde Etkili Oluyor
Üzüm Çekirdeği Ekstresi Kolorektal Kanserin Tedavisinde Etkili Oluyor
admin   |    Aralık 25, 2017  Genel

Colorado Cancer Center Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, üzüm çekirdeği ekstresinin kolorektal kanser hücrelerinin gelişimini inhibe ettiğini (durdurduğunu) keşfetmişlerdir. Bu çalışmanın sonuçları ise “Cancer Letters” adlı dergide yayınlanmıştır.

Araştırma sonucunda üzüm çekirdeği ekstresinin, kanser hücrelerin gelişim derecesiyle de ilgili olduğu keşfedilmiştir. Kolorektal kanser hücreleri, kanserin ne kadar ileri evrelerindeyse, üzüm çekirdeği ekstresi de o kadar etki göstermektedir. Özellikle bu araştırma günümüzde kolorektal kanser oranları bu kadar artmışken, önemli bir çalışma olarak literatüre geçmiştir.

Araştırmaların gösterdiğine göre 4. seviyedeki kanser hücrelerini öldürmek ya da gelişimlerini durdurmak için, 2. seviyedeki yani daha erken safhadaki kanser hücrelerine göre daha yüksek kemoterapi dozlarının uygulanması gerekmekteyken, üzüm çekirdeği ekstresi için bu durum ters olarak çalışır. Örneğin 2. seviyedeki kanser hücrelerini öldürmek için yüksek dozda üzüm çekirdeği ekstresi kullanılırken, 4. seviyedeki kanser hücrelerini öldürmek için bahsedilen dozun yarısının kullanılması yeterlidir. Dolayısıyla üzüm çekirdeği ekstresinin özellikle ileri seviyedeki kolorektal kanser hastaları için önemli bir umut ışığı olabileceği düşünülmektedir.

Son yıllarda yapılan birçok çalışma üzüm çekirdeği ekstresinin anti-kanser özellikleri olduğunu göstermiştir:

Üzüm çekirdeği içerdiği polifenoller sayesinde Alzheimer hastalığına karşı da etkilidir.
Yapılan in vitro çalışmalarda (cansız ortamda yapılan çalışmalar), üzüm çekirdeği ekstresinin kan kanseri hücrelerinin kendi kendilerini öldürmelerini sağladığı görülmüştür.
Üzüm çekirdeği ekstresi özellikle baş ve boyun kanseri hücrelerine saldırarak öldürürken, sağlıklı hücrelere zarar vermez.
Kolorektal tümörlerin gelişim hızının üzüm çekirdeği ekstresi sayesinde yavaşladığı görülmüştür.

Comments ( 0 )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir